Ortopedia
PALUCH KOŚLAWY
Paluch koślawy jest deformacją stopy, w której dochodzi do bocznego odchylenia pierwszego palca i do środkowego ustawienia pierwszej kości śródstopia z deformacją jej głowy. Pacjenci zgłaszają przewlekłe dolegliwości bólowe najczęściej zdeformowanego stawu palucha oraz kłopoty z doborem obuwia z powodu nadmiernego poszerzenia wymiaru poprzecznego stopy w części przedniej. Koślawość palucha jest poważnym problemem u chorych z cukrzycą, gdzie zapalenie kaletki stawu może być przyczyną groźnych powikłań wchodzących w zakres stopy cukrzycowej. Istotnym problemem szczególnie dla kobiet jest wada kosmetyczna stopy.
Leczenie operacyjne proponowane w Lecznicy im. św. Łazarza w Raciborzu nie wymaga stosowania unieruchomienia gipsowego. Rezygnację z gipsu umożliwia zastosowanie do stabilizacji chirurgicznej korekcji kości płytki i wkrętów tytanowych. Po zabiegu zalecane jest okresowe chodzenie w lekkim bucie pooperacyjnym odciążającym przodostopie. Prawidłowo dobrany i wykonany zabieg operacyjny zapewnia ustąpienie dolegliwości, brak ryzyka nawrotu i poprawę kosmetyki stopy.
ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA
CTRS – (Carpal Tunnel Release System) - nowoczesna metoda leczenia operacyjnego zespołu cieśni kanałowego nadgarstka.
Zespół cieśni kanałowego nadgarstka spowodowany jest uciskiem nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Bezpośrednią przyczyną powstania zespołu jest nadmierne ciśnienie na nerw pośrodkowy. Najczęstsze przyczyny to: stany zapalne w obrębie pochewek ścięgien wchodzących w skład kanału nadgarstka, urazy - złamanie kości nadgarstka lub nasady dalszej kości promieniowej, choroba reumatyczna, przeciążenie nadgarstka związane z wykonywaną pracą lub aktywnością fizyczną. Diagnostyka zespołu cieśni nadgarstka polega przede wszystkim na badaniu klinicznym i wykonaniu elektromiografii (EMG). W Lecznicy można uwidocznić ucisk na nerw pośrodkowy w badaniu USG kanału nadgarstka. Leczenie jest operacyjne.
W Lecznicy stosujemy małoinwazyjną technikę endoskopową. Całą operację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, z niewielkiego (około 1 cm) nacięcia w okolicy nadgarstka przy pomocy zestawu narzędziowego połączonego z kamerą. Zabieg trwa ok. 15-30 minut, wypis do domu bezpośrednio po zabiegu.
ŁOKIEĆ TENISISTY
Osoby czujące silny ból w okolicy łokcia, który promieniuje wzdłuż przedramienia w stronę barku lub nadgarstka, często nieustępujący po żadnym leczeniu, prawdopodobnie cierpią z powodu niegojącego się zerwania przyczepu mięśni prostowników palców. Tradycyjne sposoby leczenia polegające na podawaniu miejscowo i ogólnie leków oraz wykonywaniu zabiegów fizykoterapeutycznych z reguły nie przynoszą wyleczenia. Bardzo skutecznym sposobem jest zastosowanie fal BTL (fali uderzeniowej). Wykonuje się przeciętnie cztery zabiegi w serii co 7 dni.