Leczenie żylaków
Leczenie żylaków kończyn dolnych z zastosowaniem techniki laserowej
Widoczne na udzie lub łydce żylaki mają swą przyczynę w uszkodzeniu ujścia żyły odpiszczelowej w pachwinie lub żyły odstrzałkowej w dole podkolanowym .Uszkodzenie ujść tych żył polega na nieszczelności zastawek i powstaniu refluksu czyli wstecznego prądu krwi .Bocznice tych żył trwale rozdymają się tworząc żylaki.
Zabieg musi uwzględnić zamknięcie niewydolnego ujścia żylnego i likwidację przecieku. Pod kontrolą obrazu USG odnajduję się niewydolny pień żyły odpiszczelowej w okolicy kolana lub żyły odstrzałkowej w dolnej części łydki. Wewnątrznaczyniowo wprowadza się do ujścia żylnego światłowód , poprzez który światłem emitowanym przez laser zamka się ujście i niewydolny pień żyły.
Wcześniej w okolice ujścia i pnia zamykanej żyły, poprzez nakłucia, wprowadza się płyn znieczulający i obkurczający naczynie . Zamknięcie przecieku żylnego , a więc ujścia i pnia żyły odpiszczelowej likwiduje przyczynę żylaków.
Postępowanie z żylakami:
Zamknięcie niewydolnego ujścia i pnia żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej likwiduje bezpośrednią przyczynę żylaków . Małe głębiej położone żylaki zanikają samoistnie . Większe , szczególnie te położone tuż pod skórą usuwam kosmetyczną techniką miniflebektomii. Zabieg kończy założenie na operowaną kończynę długich pończoch przeciwżylakowych . Pończoch nie zdejmuje się początkowo przez 7 dni, do pierwszej wizyty po zabiegu . Następnie zakłada się je na dzień i na noc po wykonaniu czynności pielęgnacyjnych operowanych miejsc . Pończochy przyspieszają gojenie miejsc operowanych . Będąc jednocześnie pompą żylną, zapobiegają zastojowi krwi w żyłach głębokich i obrzękom oraz powikłaniom zakrzepowym . Umożliwiają chodzenie natychmiast po zabiegu.
Żylaki a niewydolność żył przeszywających.
Żyły przeszywające stanowią bezpośrednie połączenie żył głębokich z żyłami biegnącymi w tkance podskórnej . Choroba żył przeszywających jest często przyczyną wznowy pooperacyjnej żylaków oraz obrzęku i zapalenia tkanki podskórnej i skóry, prowadzącej do powstania owrzodzeń żylnych . Istota choroby polega na przeniesieniu nadciśnienia żylnego z żył głębokich do żył podskórnych, gdzie zastój żylny i obrzęk wyrządza duże szkody w tkance podskórnej i skórze . Nieleczona niewydolność żył przeszywających jest przyczyną znacznego upośledzenia sprawności i kalectwa.
Celem zamknięcia żył przeszywających jest ograniczenie przecieku krwi żylnej do żył powierzchownych , likwidacja bólu podudzi , obrzęku , zapalenie skóry i tkanki podskórnej i przyspieszenie gojenia owrzodzeń .Nowoczesne leczenie polega na podaniu do niewydolnej żyły pod kontrolą USG leku obliterującego – zamykającego żyłę- lub zamknięcie jej laserem w znieczuleniu miejscowym oraz noszenie pończoch przeciwżylakowych II lub III klasy ucisku .
Leczenie żylaków siatkowatych i pajączków żylnych.
Żyły siatkowate kończyn oraz niebieskie i czerwone pajączki żylne są skutkiem przenoszenia się nadciśnienia z żył głębokich do żył podskórnych i skórnych oraz działania niedostatecznie jeszcze poznanego miejscowego mechanizmu powielania się i rozrostu naczyń . Stanowią głównie problem kosmetyczny . Jednak mogą dawać nieraz duże dolegliwości , ustępujące po ich usunięciu.
Leczenie pajączków żylnych i żył siatkowatych jest trudne i polega na zastosowaniu w szeregu zabiegach